Kétféle nő létezik: akinek már volt része a felfázás kellemetlen élményében, és akinek még nem. Ez ugyanis a leggyakoribb bakteriális fertőzés, de egyáltalán nem mindegy, kit mennyire érint. Meg lehet-e előzni? Hogyan érdemes kezelni? A cikkben minden fontos tudnivalót összeszedtünk neked!
Hólyaghurut, felfázás, hólyaggyulladás: a cystitis olyan gyakori tünetegyüttes, hogy többféle néven is ismerheted. A nők 2/3-részének sajnos már volt szerencséje (pontosabban szerencsétlensége) életében legalább egyszer megtapasztalni a felfázás „élményét". A fertőzés oka, hogy a húgyhólyagban felszaporodik egy bizonyos baktériumfajta, aminek egyébként semmi keresnivalója nem lenne ott, és fájdalmas tüneteket okoz.
A szokásosnál sűrűbb vizelési inger, a fájdalmas (csípő vagy égő) érzés pisilés közben, amit alhasi görcsök is kísérhetnek - nem kellemes dolgok. Ráadásul ezeket könnyen kísérheti rendhagyó színű és szagú, akár véres vizelet is, amitől pedig a legbátrabbak is biztosan megijednek.
Ijedtségre nincs ok, a felfázás nem halálos betegség, de a többi kórhoz hasonlóan a nem szabad félvállról venni. Lehet, hogy van olyan barátnőd, aki legyint, mondván: „Nekem már többször is volt, majd elmúlik!", ám az ilyen gondolkodás éppen a tünetek kiújulását segítheti elő.
A felfázás során nem kívülről jutnak be idegen bacik a szervezetedbe, hanem éppen ellenkezőleg, olyanok okozzák a fertőzést, amik amúgy is veled élnek, csak éppen máshol (például a bélrendszerben lévő E.coli). A felfázás okai közé ezért olyan dolgok tartoznak, amelyek a baktériumok rossz helyre jutását tehetik lehetővé.
A fertőzés népszerű elnevezése („felfázás") valójában sem nem ok, sem nem tünet, ám mégis sokatmondó. A hideg, a fázás ugyanis (a náthához hasonlóan) meggyengítheti az adott szerv ellenálló képességét, amelyet így könnyebben megtámadnak a kívülről, vagy éppen belülről odakerült kórokozók. A nők esetében mindehhez az is hozzájárul, hogy a nemi szervek jóval kevésbé rejtetten helyezkednek el, mint a férfiaknál, ezért a cystitis a pasik számára szinte ismeretlen fogalom.
A felfázást okozó baktériumok a nőknél sokszor a végbél környékéről, a gáton keresztül jutnak át a nemi szervekhez, a mintegy 4 cm-es utat mikroszkopikus méretük ellenére is könnyedén megteszik. Ezt az utazást viszont jelentősen megkönnyíthetik a helytelen tisztálkodási, szexuális, öltözködési szokások is, ezért fontos, hogy mindig figyelj arra, mit hogyan teszel. Figyelni kell a fokozott biztonságra például anális szex során, vagy arra, hogyan tisztítod meg magad toaletthasználat után.
Őszinték leszünk: a felfázást megelőzni nem lehet. Van azonban egy sor dolog, amivel csökkentheted annak az esélyét, hogy bekövetkezzen vagy kiújuljon a fertőzés.
A felfázás nagyon gyakori fertőzés, de szerencsére a legtöbben gond és következmények nélkül átvészelik. Ahhoz azonban, hogy ne kelljen visszatérő, kellemetlen vendégként üdvözölnöd, mindig vedd komolyan a tüneteket, és mindent tegyél meg azért, hogy minél hamarabb túl legyél rajta.