A legtöbb kismama - főleg, ha első gyermekét várja - örömmel veti bele magát a babaruhák forgatagába, és egy csomó olyan cuccot vásárol, amit később maximum egyszer fog feladni a kicsire. Ezzel pedig jelentősen megnőhetnek a babakelengye (amúgy sem csekély) költségei. Még mielőtt felvásárolnád a fél bababoltot, van néhány szempont és pár jó tanács, amit érdemes szem előtt tartani a babaruha vásárlásánál!
A babaruha már csak méretéből adódóan is hiper-cuki, a gyártók pedig erre erősen rá is játszanak. Hiába nagy a kísértés, ne vásárolj be olyan ruhadarabokból, amik már messziről bonyolultnak tűnnek. Nem kellenek a fodrok, a gombok, a hózentrágerek és ne akard mini felnőttnek se öltöztetni a babát, például szmokingba. Igen, lehet egy „reprezentálós" ruhácskája, de ennél többet felesleges ilyenből beszerezni, ugyanis miután egyszer felküzdötted rá, hidd el, hogy többször nem lesz hozzá kedved. Az első 1-1,5 hónapban még amúgy sem igazán fogtok eljárkálni estélyekre és gálákra... kivéve persze, ha ti vagytok a hercegi pár. De akkor úgyis segít az udvari stylist, ugye?
Nem kell túl sok babaruha sem! Ha a kezdő készlet beszerzésén fáradoztok éppen, akkor 6-8 váltás ruhácskánál nem fog több kelleni egy méretből. Babád az első időszakban nőni fog, mint a gomba, és a mosógépet amúgy is csapágyasra fogod hajtani. Felesleges pénzkidobás megvenni egy rakat ruhácskát azért, hogy utána ne tudja viselni.
Kezdő szülőként biztos lehetsz benne, hogy amit elsőre jónak és praktikusnak találsz, arról a valóságban kiderül, hogy kényelmetlen, vagy macerás feladni, vagy olyan anyagból van, amiből soha nem jönnek ki a foltok. Viselés közben fog kiderülni, hogy melyek azok a típusú és fazonú ruhák, amelyeket mindketten szerettek majd.
A kisbabák bőre nagyon érzékeny. Ezért is kell elkülönítve mosni az ő ruhácskáit a felnőttekétől, ezért kell kivasalni őket és ezért is javasolt kerülni a műszálas ruhákat. Keresd a lehető legmagasabb gyapjú-, vagy pamuttartalmú babaruhákat, ezek közül is az olyat, ami nincs túlszínezve. Szépek az élénk ruhácskák, de őt még nem érdekli, neked meg nem éri meg: a festékanyag is irritálhatja a baba bőrét. A fehér ruhákat ráadásul könnyebb magasabb hőfokon mosni és folttisztítózni, mint a tarka-barka párját, márpedig eléggé valószínű, hogy közelebbi barátságot fogsz kötni a folttisztítókkal a változatos szennyeződések eltávolítása során.
Olyat válassz, ami anyagát tekintve nem túl merev. A kezdeti időszakban kerüld a vastag felvarrt hajtásokat, az értelmetlen díszeket és a cipzárt. A babaruha legyen olyan puha, mint egy plüssállat, ami simogatva veszi körbe gyermekedet.
A lista nem teljes, mindenre nem gondolhattunk, és persze családonként, babánként eltérőek lehetnek kicsit a babaruha igények - de reméljük segítettünk valamicskét azzal, hogy összeszedtük az alapokat.
Ha tetszett, hasznosnak találtad a cikket, oszd meg más kismamákkal is!