A gerincünk bármely részéből, akár a csigolyákból is eredhet például a hátfájás. Manuálterápiával helyre lehet állítani a csigolyák mobilitását is.
A mobilizáció passzív mozgásokból áll össze, amelyek fiziológiai, illetve járulékos mozgásokat jelentenek. A mobilizáció során a cél a fájdalom csillapítása és a fájdalommentes mozgás helyreállítása. Egy olyan kezelésről van szó, amely során a mozgásszervi diszfunkcióra hatnak, az adott ízület mozgásának helyreállításával. Csak képzett fizioterapeuták végezhetik el a kezelést, azaz a manuálterápiát is. Az ízületek, a csigolyák, a kötőszövetek és az izmok is okozhatnak korlátozott mozgást. Az ízületi merevségre a mélyebb mobilizációk hatnak, míg fájdalomcsillapításra elegendő a gyengédebb mobilizációs kezelés.
Manuálterapeuta végzi el a támasztó- és mozgató szervrendszerünk megbomlott harmóniájának a helyreállítását. Ez egy holisztikus szemléletű kezelés, amely során egyetlen egészként kezelik a pácienst. A szakember kézzel kivitelezett fogásokkal végzi a gyógyítást és orvosolja az ízületi és a gerincproblémákat. Minden esetben a saját testi energiáját használja fel a gyógyításra. Izom-energiát alkalmazó technikákkal, lágyrész kezelési masszázsfogásokkal, különféle oldási és relaxációs technikákkal segíti a páciensek gyors gyógyulását. A szakember aktívan részt vesz a kezelésben, ezért elképzelhető, hogy a kezelés ára valamivel drágább lesz, mint egy gyógytorna. Érdemes több alkalommal is részt venni a kezeléseken, hiszen az igazi javulás csak körülbelül 10 alkalom után várható.
Amikor első alkalommal érkezünk meg a rendelőbe, akkor elvégzik a körülbelül 1 órás időtartamú állapotfelmérést. Elképzelhető, hogy röntgen, CT vagy MR vizsgálatot is kérnek, ez függ a problémától. Csak ezután tudja a szakember felállítani a mozgásszervi diagnózist és elkészíteni a személyre szabott terápiás tervet. Ezután ellenőrzi a mozgásunkat és a testünk deformitását is. Kiemelt figyelmet fordít a csigolyákra, a testi és végtagi asszimetriákra, valamint izmaink aktuális állapotára. Mivel a manuálterapeuta az embert egy egészként kezeli, így a testrészek viszonya is fontos számára és az izmok, valamint az ízületek egymással való kölcsönhatása is sok információt rejt számára. Erre részletesen kitér a Gyógytornászom manuálterapeutája.
A kezeléstől az ízületek funkciójának javulását is várhatjuk, hiszen oldja a csigolyaközti kisízületi blokkokat még akkor is, ha csökkent mozgékonyságú ízületekről van szó. Helyreállítja az ízületek statikáját, ha a csigolyaközti kisízület elmozdult. Emellett természetesen egyéb esetekben is alkalmazható. Segítségével számtalan fájdalmat meg lehet szüntetni. A nyaki-, deréki-, illetve a háti fájdalmakra is bevethető, és sokszor alkalmazzák általános közérzet javítására, valamint az általános izomegyensúly helyreállítására.
Ilyen lehet egy akut gyulladás, közvetlenül a műtétek után, akut sérülésnél, előrehaladott csontritkulásnál, oszteoporózis esetén, tumoros betegségeknél, lázas vagy influenzás állapotban. Akkor sem alkalmazható, ha vérzékenységben, agyi vagy érbetegségben szenvedünk.