Fogászati sci-fi: a hagyományos foglenyomatvételt hamarosan felválthatja egy high-tech, hologramos 3D fogászati szkenner, ami fájdalommentesen és kellemetlenségek nélkül méri fel fogaid állapotát és elhelyezkedését, hogy végül 3D nyomtatóval készítsék el szájüreged pontos mását. Éljen a tudomány!
Vettek már tőled foglenyomatot? Akkor tudod, hogy bár fájdalommentes az eljárás, de korántsem kellemes.
Fogszabályozáshoz, fogpótláshoz, egyéb problémák esetén szokták alkalmazni; egy kanalat megtöltenek ragacsos, gyurmaszerű anyaggal, amibe bele kell nyomnod a fogad, és pár percig így maradni - kitömött szájjal, mint az újévi malac. Bár az anyagot ízesítik, de a mesterséges mentol-, vagy eper-aroma valahogy csak még rosszabbá teszi a dolgot.
Amikor megkötött az anyag, úgy érzed, hogy a fogaidat is kihúzzák vele együtt, a maradékot pedig még órák múlva is kapargathatod a fogaid közül.
Borzalom!
Ám szerencsére ennek hamarosan vége, hiszen itt van az új, hologramos szkenner, amivel fel tudják mérni szájüreged állapotát, hogy 3D-s nyomtatóval elkészítsék a fogsorod pontos mását. Így könnyebb és részletesebb képet kapnak fogaid helyzetéről, hogy el tudják készíteni a szükséges fogszabályozást, vagy a fogpótlást.
Tudtad, hogy a műfogsor készítésének menete az elmúlt 100 évben alig változott?
Reméljük, még nem volt rá szükséged, úgyhogy röviden felvázoljuk a hagyományos eljárást, hogy megértsd, mennyi borzalomtól szabadulhat meg az emberiség az új technika segítségével.
Ennek a kellemetlen eljárásnak vethet véget a jeruzsálemi Héber Egyetem és az amerikai Stanford Egyetem biomérnökeinek új fejlesztése.
BioDesign: Orvosi innováció nevű programjuk keretei között üzleti tudományokat hallgató és biomérnök diákok is hozzájárulhatnak az alternatív technológiák kifejlesztéséhez.
Manapság egyre többet hallunk erről a bizonyos 3D szkennelésről és nyomtatásról: mindenhol az "új innováció", illetve " ezt és ezt nyomtattak 3D-s nyomtatóval" szalagcímek köszönnek ránk. A diákok ihletet kaptak, és úgy döntöttek, megéri kipróbálni, hogy lehetséges és érdemes-e ezt a technológiát a fogpótlás terén is felhasználni. Így született meg a HoloDent névre keresztelt új, hologramos szájüregi szkenner.
Egy hagyományos protézist általában 30 napig tart elkészíteni, ám az új technikával 30 perc alatt alkothatnak 3D-s képet a helyzetről. A rendszer képes megkülönböztetni a lágy és kemény szöveteket, és a hologramos kép alapján számítógépes feldolgozás után 3D-s nyomtatással kitűnően illeszkedő műfogsort készít.
Reméljük, hogy hamarosan vége a borzalmas, és immár elavult mintavételi eljárásnak és a 3D gyorsan betör a magyar fogászatokba is!
Addig is vigyázz a fogaidra, olvasd el például, mit tehet velük a stressz!
Oszd meg ezt a cikket másokkal is, éljen a tudomány!