E300 aszkorbinsav (C-vitamin)

Kevesen tudják, de a C-vitamin kémiai elnevezése az aszkorbinsav. Rengeteg gyümölcs és zöldség, illetve a tej is tartalmazza. A szabad gyökök képződését gátolja így a természetes antioxidánsok közé sorolják. Szervezetünkben segíti a sejtek oxigénfelvételét és a kollagénképződést. Pontosan ezért elengedhetetlen fontosságú a csontok és a porcok kötőszöveteinek felépítéséhez. A vas felszívódását segíti, és egyben erősíti az immunrendszerünket is. A felszeletelt gyümölcsöknél az aszkorbinsav az, amely meggátolja azok barnulását, hiszen gátolja az oxigén minőségrontó hatását. Gyakran az E249 és az E250 azaz a nitrites pác-sóval együttesen használják például a hústermékeknél. Ilyenkor a hús színe szép piros marad, de gátolja a húsokban a nitróz-amin képződését. A lisztekből készült tésztákba azért teszik gyakran, mert a tészta minőségét jelentősen javítja.

Az E300 előállítása

Kémiai eljárással tudják előállítani az úgynevezett Reichenstein-eljárással. Sok esetben genetikailag módosított anyagokat is felhasználnak az előállításakor.

Élelmiszereknél az aszkorbinsavat mennyiségi korlátozás nélkül használhatják fel a gyártók, de a kezeletlen élelmiszerek kivételt képeznek.

Miben található meg az aszkorbinsav?

Leggyakrabban a következő termékek tartalmaznak aszkorbinsavat: lekvárok és dzsemek, gyümölcslevek és nektárok, gyümölcs- és zöldségkonzervek, hústermékek, különböző felvágottak, bor, sör, kenyerek és egyéb sütőipari termékek. Sok esetben az italokat és a különféle édességek azért kerülnek dúsításra asz aszkorbinsavval, mert a vitamintartalmuk így megnő. C-vitaminként csak akkor tüntethetik fel, ha 100 g vagy 100 ml termékben legalább 12 mg C-vitamin van. A vitamin gazdag megjelölést akkor használhatják a gyártók, ha ennek a mennyiségnek legalább a kétszerese megtalálható a termékben. Az egészségre vonatkozó megjegyzéseket a rendeletek által meghatározott módon lehet csak feltüntetni, a termékek csomagolásán. Ha más technológiai funkció miatt tartalmazza az aszkorbinsavat az adott élelmiszer, akkor csak az összetevők között lehet szerepeltetni.

Az E300 aszkorbinsav teljesen veszélytelen, hiszen oldódik a vízben és a vizelettel kiválasztódik. Állatkisérletek alapján kiderült, hogy ha túladagolás következik be, akkor, vesekövet okoz. Ez az oxálsav jelenléte miatt alakulhat ki, amely az aszkorbinsav bomlásakor jön létre.


Cikkajánló

Feliratkozás a magazin híreire
Elolvastam és elfogadom az adatvédelmi nyilatkozatot
Elolvastam és elfogadom a felhasználói feltételeket
Hozzájárulok, hogy részemre a Green Code Media Kft a jövőben hírlevelet küldjön